Początek szkolnictwa zawodowego w Żychlinie sięga 1945 roku, kiedy to 1 września b.r. powstaje "Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa", która realizowała trzy wydziały: mechaniczny, elektryczny dla młodzieży zatrudnionej w zakładach M-1 oraz wydział ogólny dla młodzieży zatrudnionej w rzemiośle prywatnym. 1 września 1947 roku, szkołę tę przejmuje ówczesne Ministerstwo Przemysłu i Handlu, nad którą opiekę miały sprawować zakłady M-1 w Żychlinie.
W związku z przejęciem szkoły otrzymuje ona nową nazwę "Szkoła Przemysłowa Fabryki Maszyn Elektrycznych w Żychlinie", do której uczęszczało 210 uczniów w ośmiu klasach o kierunku elektrycznym i mechanicznym. Pierwszych dwudziestu absolwentów ukończyło szkołę w czerwcu 1948 r. Szkoła została zatwierdzona jako szkoła typu licealnego i otrzymała nazwę "Liceum Przemysłu Elektrotechnicznego w Żychlinie". Dążyła ona do przygotowania odpowiedniej kadry techników konstruktorów maszyn elektrycznych, których brakowało w przemyśle elektrotechnicznym.
20 lutego 1949 r. szkoły podlegające Centralnemu Zarządowi Przemysłu Elektrotechnicznego przy M.P.C. zostają połączone ze względów adminisracyjno-pedagogicznych w jedną całość p.n. "Zespół Szkół". Warunki pracy, w tej szkole były bardzo ciężkie, gdyż szkoła nie posiadała jeszcze własnego budynku. Dopiero 22 grudnia 1949 r. otrzymuje wspaniały budynek szkolny, odpowiednio wyposażony i przygotowany do zajęć. Budynki pod warsztaty szkolne i sale gimnastyczną zostały oddane do użytku dopiero w lutym 1951 r. Pierwszy egzamin dojrzałości rozpoczął się 1 czerwca 1950 r. - dwudziestu uczniów otrzymało tytuł technika-elektryka.
Dziesiątego września 1956 r. szkolnictwo zawodowe zostaje przejęte przez Ministerstwo Oświaty. Ministerstwo Oświaty w dniu 20 sierpnia 1959 r. wydało rozporządzenie dotyczące nazwy szkoły. W myśl tego zarządzenia nasze szkoły otrzymały następujące nazwy: " Zasadnicza Szkoła Zawodowa" i "Technikum Elektrotechniczne". W dniu 8 czerwca Minister Oświaty wydał zarządzenie w sprawie nadania imienia ZSZ w Żychlinie. ZSZ w Żychlinie otrzymuje imię Ludwika Waryńskiego. Technikum Elektrotechniczne otrzymało imię Mieczysława Pożaryskiego. W 1961 r. w technikum został wprowadzony ciąg mechaniczny i zorganizowano pierwszą klasę o specjalności uzwajak-nawijak silników elektrycznych. Obecna nazwa czyli "Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Żychlinie" , obejmuje Technikum Elektrotechniczne, Liceum Zawodowe, Technikum Elektroniczne, Zasadniczą Szkołę Zawodową i obowiązuje od dnia 1 września 1973 r.
Od dnia 1 września 1973 r. "Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Żychlinie" , obejmował: Technikum Elektrotechniczne, Liceum Zawodowe, Technikum Elektroniczne, Zasadniczą Szkołę Zawodową. Obecna nazwa czyli Zespół Szkół w Żychlinie obowiązuje od 1 września 2002 roku i w jego skład wchodzą: II Liceum Ogólnokształcące, Technikum Elektroniczne, Liceum Profilowane, Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Od czerwca 2009 roku z okazji 60 – lecia powstania Szkoły, Szkołom wchodzącym w skład Zespołu Szkół nadano imię „Bohaterów Września 1939 roku”.
Adres: ul. Narutowicza 88,
99-320 Żychlin.
Telefon: (24) 285 10 60.
Faks: (24) 285 10 60.
E-mail: zszychlin@op.pl
W dniu 27 listopada 2018 r. uczniowie TE - technicy analitycy uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych w ODDZIALE KSC S.A. „CUKROWNIA DOBRZELIN”. Młodzież samodzielnie wykonywała badania laboratoryjne, oznaczała stężenie cukru w skali Brixa, pH oraz suchą masę. Przyszli technicy analitycy mieli również okazję poznać najnowszy sprzęt laboratoryjny. Zajęcia w zakładzie pracy to dla młodzieży doskonała okazja do poznania procesu produkcyjnego i specyfiki danego miejsca pracy.
„Zdrowie człowieka tkwi od pokoleń w tym co ma w głowie i co na stole”
prof. Jan Gawęcki
W dniu 7 listopada 2018 roku odbyły się eliminacje szkolne XX III Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. W konkursie uczestniczyło 18 osób – uczniowie klas TE. Do etapu okręgowego, który odbędzie się 11 stycznia 2019 r. w Tomaszowie Mazowieckim, zakwalifikowały się: Anna Kopeć, Julia Felczak. Gratulujemy i życzymy powodzenia:)
W piątek 9.11.2018 r. w naszej szkole uroczyście świętowaliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski. Program uroczystości przygotowały panie A.Siergiej, M. Urbańska, J. Kucharska. Poniżej fotorelacja z obchodów święta.
W dniu 29 października 2018 r w odbyła się Czytelnicza Sztafeta Szkół. Projekt polegający na promowaniu czytelnictwa poprzez czytanie fragmentów prozy i poezji. Adresatami akcji była młodzież Zespołu Szkół w Żychlinie. W akcji wzięła udział klasy I Technikum wraz z wychowawcą Panią Anną Siergiej – nauczycielem języka polskiego. Po przywitaniu młodzieży oraz zapoznaniu z charakterem akcji przystąpiono do wspólnego czytania. Z racji 100 lecia niepodległości Państwa Polskiego wybrano fragmenty: „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, wiersze Czesława Miłosza oraz Adama Asnyka. Młodzież chętnie wzięła udział w powyższym wydarzeniu dając do zrozumienia, że czytanie nie jest im obce.
W dniu 22 października 2018 r. uczniowie naszego technikum- technicy analitycy, uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do CENTRUM PALI Sp. z o.o. Zakład znajduje się w Kutnie, ul. Łąkoszyńska 127. Centrum Pali sp. z o.o. jest częścią międzynarodowej grupy kapitałowej Per Aarsleff Holding A/S i wchodzi w skład grupy producentów pali fundamentowych CENTRUM. Spółka specjalizuje się w produkcji prefabrykowanych pali fundamentowych, stosowanych do wykonywania wbijanych fundamentów palowych oraz fundamentów palowych pod konstrukcje wsporcze sieci trakcyjnej. Dyrektor ds. Produkcyjnych Pan Jarosław Siergiej zapoznał młodzież z zakresem działalności firmy oraz szczegółowo omówił procesy produkcyjne. Ponadto młodzież obejrzała specjalistyczne laboratorium znajdujące się w Zakładzie. Była to dla młodzieży cenna lekcja zarówno chemii jak i preorientacji zawodowej.