Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku w Żychlinie


plakat www2

Zapraszamy do zapoznania się z nową ofertą edukacyjną link1, link2


Witamy serdecznie w Zespole Szkół w Żychlinie

portPoczątek szkolnictwa zawodowego w Żychlinie sięga 1945 roku, kiedy to 1 września b.r. powstaje "Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa", która realizowała trzy wydziały: mechaniczny, elektryczny dla młodzieży zatrudnionej w zakładach M-1 oraz wydział ogólny dla młodzieży zatrudnionej w rzemiośle prywatnym. 1 września 1947 roku, szkołę tę przejmuje ówczesne Ministerstwo Przemysłu i Handlu, nad którą opiekę miały sprawować zakłady M-1 w Żychlinie.

W związku z przejęciem szkoły otrzymuje ona nową nazwę "Szkoła Przemysłowa Fabryki Maszyn Elektrycznych w Żychlinie", do której uczęszczało 210 uczniów w ośmiu klasach o kierunku elektrycznym i mechanicznym. Pierwszych dwudziestu absolwentów ukończyło szkołę w czerwcu 1948 r. Szkoła została zatwierdzona jako szkoła typu licealnego i otrzymała nazwę "Liceum Przemysłu Elektrotechnicznego w Żychlinie". Dążyła ona do przygotowania odpowiedniej kadry techników konstruktorów maszyn elektrycznych, których brakowało w przemyśle elektrotechnicznym.

20 lutego 1949 r. szkoły podlegające Centralnemu Zarządowi Przemysłu Elektrotechnicznego przy M.P.C. zostają połączone ze względów adminisracyjno-pedagogicznych w jedną całość p.n. "Zespół Szkół". Warunki pracy, w tej szkole były bardzo ciężkie, gdyż szkoła nie posiadała jeszcze własnego budynku. Dopiero 22 grudnia 1949 r. otrzymuje wspaniały budynek szkolny, odpowiednio wyposażony i przygotowany do zajęć. Budynki pod warsztaty szkolne i sale gimnastyczną zostały oddane do użytku dopiero w lutym 1951 r. Pierwszy egzamin dojrzałości rozpoczął się 1 czerwca 1950 r. - dwudziestu uczniów otrzymało tytuł technika-elektryka.

Dziesiątego września 1956 r. szkolnictwo zawodowe zostaje przejęte przez Ministerstwo Oświaty. Ministerstwo Oświaty w dniu 20 sierpnia 1959 r. wydało rozporządzenie dotyczące nazwy szkoły. W myśl tego zarządzenia nasze szkoły otrzymały następujące nazwy: " Zasadnicza Szkoła Zawodowa" i "Technikum Elektrotechniczne". W dniu 8 czerwca Minister Oświaty wydał zarządzenie w sprawie nadania imienia ZSZ w Żychlinie. ZSZ w Żychlinie otrzymuje imię Ludwika Waryńskiego. Technikum Elektrotechniczne otrzymało imię Mieczysława Pożaryskiego. W 1961 r. w technikum został wprowadzony ciąg mechaniczny i zorganizowano pierwszą klasę o specjalności uzwajak-nawijak silników elektrycznych. Obecna nazwa czyli "Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Żychlinie" , obejmuje Technikum Elektrotechniczne, Liceum Zawodowe, Technikum Elektroniczne, Zasadniczą Szkołę Zawodową i obowiązuje od dnia 1 września 1973 r.

Od dnia 1 września 1973 r. "Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Żychlinie" , obejmował: Technikum Elektrotechniczne, Liceum Zawodowe, Technikum Elektroniczne, Zasadniczą Szkołę Zawodową. Obecna nazwa czyli Zespół Szkół w Żychlinie obowiązuje od 1 września 2002 roku i w jego skład wchodzą: II Liceum Ogólnokształcące, Technikum Elektroniczne, Liceum Profilowane, Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Od czerwca 2009 roku z okazji 60 – lecia powstania Szkoły, Szkołom wchodzącym w skład Zespołu Szkół nadano imię „Bohaterów Września 1939 roku”.                                                                                                              

Losowa galeria

X Jubileuszowa Ścieżka Edukacyjna Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej

Więcej…

Kontakt

Adres: ul. Narutowicza 88,

           99-320 Żychlin.

Telefon: (24) 285 10 60.

Faks: (24) 285 10 60.

E-mail: zszychlin@op.pl

 

W dniu 13 czerwca 2018 r. uczniowie klas technikum uczestniczyli w warsztatach ekologicznych. Młodzież badała wodę z rzeki Słudwi. Wykonano następujące badania: azotany (V), azotany (III), fosforany (V), amon oraz pH wody. Młodzież dokonała analizy otrzymanych danych oraz dostrzegła ścisłą zależność pomiędzy wynikami  badań a porą roku.

P1120712

Jak co roku nasza szkoła 11 czerwca gościła uczniów szkół podstawowych i gimnazjów na eksperymentalnych pokazach chemicznych i fizycznych, które były prowadzone w ramach IX Pikniku Naukowego. Inicjatorami zabawy z nauką byli: Elżbieta Dobińska, Jolanta Kucharska- Jurek oraz Ryszard Zimny. Z zaproszenia na piknik skorzystały następujące szkoły: SP nr 1, Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Pacynie, Społeczna Szkoła Podstawowa w Bedlnie, Szkoła Podstawowa im. M. Kownackiej oraz młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Żychlinie. Eksperymenty prezentowane przez nauczycieli dowiodły, jak fascynująca jest nauka i jak wiele codziennych zdarzeń ma związek z reakcjami chemicznymi i zasadami fizyki. Organizowany co roku piknik daje możliwość obserwacji zjawisk naukowych z bliższej perspektywy i pozwala na aktywny kontakt z procesami fizycznymi i chemicznymi. Szczególne podziękowania należą się Panu Ryszardowi Zimnemu, który co roku znajduje czas, by odkrywać z młodzieżą tajemnice fizyki.

Organizatorzy IX Pikniku Naukowego dziękują wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy byli uczestnikami tegorocznego spotkania z nauką.

Kolejny sukces naszych strzelców!

W dniu 9 czerwca w Kutnie odbyły się kolejne zawody strzeleckie w ramach Ligi Strzeleckiej Powiatu Kutnowskiego, tym razem o Puchar 37. Łęczyckiego Pułku Piechoty. Strzelano do tarcz biathlonowych i sylwetkowych. W kategorii młodzież szkolna drużynowo zwyciężyli: Adrian Kapusta, Jarosław Wasilewski i Jakub Witczak. Indywidualnie najlepiej wypadł Adrian Kapusta zajmując pierwsze miejsce. W kategorii seniorów trzecie miejsce zajęła drużyna Zespołu Szkół w Żychlinie w składzie: Zbigniew Chrulski i Cezary Kwiatkowski.
Notatka i zdjęcia: Cezary Kwiatkowski

20180609 124839

Marszałek Województwa Łódzkiego już po raz dwunasty nagrodził uczniów i studentów z regionu łódzkiego za znaczące osiągnięcia na polu nauki przyznając im jednorazowe stypendia naukowe. W kategorii „uczeń” złożonych zostało 78 aplikacji. Dnia 7 czerwca 2018 roku nasza absolwentka i abiturientka Milena Wilińska odebrała z rąk Marszałka Województwa Łódzkiego stypendium naukowe. Gratulejemy i życzymy jej dalszych sukcesów.

 stypendium


BIP wcm erasmus   
thumb powered-by-joomla Powered By PHP 19 x 28mm 410 WEB mysql