ZS 2020 21


Witamy serdecznie w Zespole Szkół w Żychlinie

portPoczątek szkolnictwa zawodowego w Żychlinie sięga 1945 roku, kiedy to 1 września b.r. powstaje "Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa", która realizowała trzy wydziały: mechaniczny, elektryczny dla młodzieży zatrudnionej w zakładach M-1 oraz wydział ogólny dla młodzieży zatrudnionej w rzemiośle prywatnym. 1 września 1947 roku, szkołę tę przejmuje ówczesne Ministerstwo Przemysłu i Handlu, nad którą opiekę miały sprawować zakłady M-1 w Żychlinie.

W związku z przejęciem szkoły otrzymuje ona nową nazwę "Szkoła Przemysłowa Fabryki Maszyn Elektrycznych w Żychlinie", do której uczęszczało 210 uczniów w ośmiu klasach o kierunku elektrycznym i mechanicznym. Pierwszych dwudziestu absolwentów ukończyło szkołę w czerwcu 1948 r. Szkoła została zatwierdzona jako szkoła typu licealnego i otrzymała nazwę "Liceum Przemysłu Elektrotechnicznego w Żychlinie". Dążyła ona do przygotowania odpowiedniej kadry techników konstruktorów maszyn elektrycznych, których brakowało w przemyśle elektrotechnicznym.

20 lutego 1949 r. szkoły podlegające Centralnemu Zarządowi Przemysłu Elektrotechnicznego przy M.P.C. zostają połączone ze względów adminisracyjno-pedagogicznych w jedną całość p.n. "Zespół Szkół". Warunki pracy, w tej szkole były bardzo ciężkie, gdyż szkoła nie posiadała jeszcze własnego budynku. Dopiero 22 grudnia 1949 r. otrzymuje wspaniały budynek szkolny, odpowiednio wyposażony i przygotowany do zajęć. Budynki pod warsztaty szkolne i sale gimnastyczną zostały oddane do użytku dopiero w lutym 1951 r. Pierwszy egzamin dojrzałości rozpoczął się 1 czerwca 1950 r. - dwudziestu uczniów otrzymało tytuł technika-elektryka.

Dziesiątego września 1956 r. szkolnictwo zawodowe zostaje przejęte przez Ministerstwo Oświaty. Ministerstwo Oświaty w dniu 20 sierpnia 1959 r. wydało rozporządzenie dotyczące nazwy szkoły. W myśl tego zarządzenia nasze szkoły otrzymały następujące nazwy: " Zasadnicza Szkoła Zawodowa" i "Technikum Elektrotechniczne". W dniu 8 czerwca Minister Oświaty wydał zarządzenie w sprawie nadania imienia ZSZ w Żychlinie. ZSZ w Żychlinie otrzymuje imię Ludwika Waryńskiego. Technikum Elektrotechniczne otrzymało imię Mieczysława Pożaryskiego. W 1961 r. w technikum został wprowadzony ciąg mechaniczny i zorganizowano pierwszą klasę o specjalności uzwajak-nawijak silników elektrycznych. Obecna nazwa czyli "Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Żychlinie" , obejmuje Technikum Elektrotechniczne, Liceum Zawodowe, Technikum Elektroniczne, Zasadniczą Szkołę Zawodową i obowiązuje od dnia 1 września 1973 r.

Od dnia 1 września 1973 r. "Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Żychlinie" , obejmował: Technikum Elektrotechniczne, Liceum Zawodowe, Technikum Elektroniczne, Zasadniczą Szkołę Zawodową. Obecna nazwa czyli Zespół Szkół w Żychlinie obowiązuje od 1 września 2002 roku i w jego skład wchodzą: II Liceum Ogólnokształcące, Technikum Elektroniczne, Liceum Profilowane, Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Od czerwca 2009 roku z okazji 60 – lecia powstania Szkoły, Szkołom wchodzącym w skład Zespołu Szkół nadano imię „Bohaterów Września 1939 roku”.                                                                                                              

Losowa galeria

X Jubileuszowa Ścieżka Edukacyjna Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej

Więcej…

Kontakt

Adres: ul. Narutowicza 88,

           99-320 Żychlin.

Telefon: (24) 285 10 60.

Faks: (24) 285 10 60.

E-mail: zszychlin@op.pl

 

Podlaska Stacja Przyrodnicza „Narew” z/s w Białymstoku organizuje konferencję „Zielona gospodarka to moda, czy szansa na rozwój i tworzenie nowych miejsc pracy” Konferencja odbędzie się 1 października 2020 r. w godz.9.30 – 13:00 w Zespole Szkół w Żychlinie, ul. Narutowicza 88 oraz 1 października 2020 r. w godz. 15:00 – 17:30 w siedzibie Agencji Rozwoju Regionu Kutnowskiego S.A. przy ul. Wyszyńskiego 11.
Jej celem jest upowszechnienie wiedzy o projekcie „Europejskie Centrum E-Kształcenia Zielonych Zawodów (European Centre E-Training in Green Jobs) „PROGREEN”, współfinansowanego z programu Erasmus +. Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z trendami w zakresie rozwoju zielonej gospodarki, korzyści z samokształcenia on-line w tym temacie, nową ofertą edukacyjną która została wypracowana w ramach projektu PROGREEN, funkcjonalnościami platformy edukacyjnej PROGREEN, która oferuje szkolenia w czterech wersjach językowych i jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Platforma PROGREEN oferuje kształcenie zgodnie z modułami: Eko -edukator, Doradca ds. wdrażania zielonych rozwiązań, Projektant Ekologicznych oczyszczalni ścieków, Producent zdrowej żywności, Producent- zbieracz ziół, Instalator zielonych urządzeń energetycznych, Ekspert zarządzania energią odnawialną, Instalator kolektorów słonecznych, Instalator budowy systemów izolacyjnych, Przedsiębiorca i Inicjator.
Konferencja będzie również doskonałą okazją do nawiązania kontaktów z twórcami innowacyjnych rozwiązań w zakresie podnoszenia wiedzy i kompetencji w obszarze zielonej gospodarki oraz podzielenia się swoimi pomysłami i skorzystania z wypracowanych rozwiązań. Mamy nadzieję, że konferencja przybliży możliwości płynące z rozwoju zielonej gospodarki i  umożliwi znalezienie właściwego dla siebie szkolenia w zakresie zielonych zawodów.

link

Program Konferencji:

Zielona gospodarka to moda, czy szansa na rozwój i tworzenie nowych miejsc pracy ?


Zespół Szkół w Żychlinie
ul. Narutowicza 88, Żychlin
1 października 2020 roku
09.40-10.00 Rejestracja uczestników.
10.00-10.15 Rozpoczęcie konferencji, powitanie uczestników.
10.15-10.35 "Trendy w rozwoju zielonej gospodarki i zielonych miejsc pracy”- dr Zdzisław Rapacki, Akademia Finansów i Biznesu.
10.50-11.20 „Eco –edukacja bliżej Ciebie – perspektywy zatrudnienia i rozwoju przedsiębiorczości w zielonej gospodarce”– prof. Jan Fazlagić, Akademia Finansów i Biznesu Vistula.
11.45-12.30 Prezentacja funkcjonalności platformy edukacyjnej PROGREEN i modułów szkoleniowych: Marek Łajtar- SOFTRONIC Sp. z o.o.; Dariusz Ochrymiuk -„PSP „NAREW”; Bartłomiej Newen-Tarczyk, Fundacja Wspierania Rozwoju Edukacji.
12.30-13.00 Sesja warsztatowa, pytania, dyskusja.

Facebook


BIP    deklaracja dostepnosci wcm
 
 it-szkola-nask-logo
thumb powered-by-joomla    progeCad   mysql    Powered By PHP 19 x 28mm 410 WEBerasmus