ZS 2020 21


Witamy serdecznie w Zespole Szkół w Żychlinie

portPoczątek szkolnictwa zawodowego w Żychlinie sięga 1945 roku, kiedy to 1 września b.r. powstaje "Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa", która realizowała trzy wydziały: mechaniczny, elektryczny dla młodzieży zatrudnionej w zakładach M-1 oraz wydział ogólny dla młodzieży zatrudnionej w rzemiośle prywatnym. 1 września 1947 roku, szkołę tę przejmuje ówczesne Ministerstwo Przemysłu i Handlu, nad którą opiekę miały sprawować zakłady M-1 w Żychlinie.

W związku z przejęciem szkoły otrzymuje ona nową nazwę "Szkoła Przemysłowa Fabryki Maszyn Elektrycznych w Żychlinie", do której uczęszczało 210 uczniów w ośmiu klasach o kierunku elektrycznym i mechanicznym. Pierwszych dwudziestu absolwentów ukończyło szkołę w czerwcu 1948 r. Szkoła została zatwierdzona jako szkoła typu licealnego i otrzymała nazwę "Liceum Przemysłu Elektrotechnicznego w Żychlinie". Dążyła ona do przygotowania odpowiedniej kadry techników konstruktorów maszyn elektrycznych, których brakowało w przemyśle elektrotechnicznym.

20 lutego 1949 r. szkoły podlegające Centralnemu Zarządowi Przemysłu Elektrotechnicznego przy M.P.C. zostają połączone ze względów adminisracyjno-pedagogicznych w jedną całość p.n. "Zespół Szkół". Warunki pracy, w tej szkole były bardzo ciężkie, gdyż szkoła nie posiadała jeszcze własnego budynku. Dopiero 22 grudnia 1949 r. otrzymuje wspaniały budynek szkolny, odpowiednio wyposażony i przygotowany do zajęć. Budynki pod warsztaty szkolne i sale gimnastyczną zostały oddane do użytku dopiero w lutym 1951 r. Pierwszy egzamin dojrzałości rozpoczął się 1 czerwca 1950 r. - dwudziestu uczniów otrzymało tytuł technika-elektryka.

Dziesiątego września 1956 r. szkolnictwo zawodowe zostaje przejęte przez Ministerstwo Oświaty. Ministerstwo Oświaty w dniu 20 sierpnia 1959 r. wydało rozporządzenie dotyczące nazwy szkoły. W myśl tego zarządzenia nasze szkoły otrzymały następujące nazwy: " Zasadnicza Szkoła Zawodowa" i "Technikum Elektrotechniczne". W dniu 8 czerwca Minister Oświaty wydał zarządzenie w sprawie nadania imienia ZSZ w Żychlinie. ZSZ w Żychlinie otrzymuje imię Ludwika Waryńskiego. Technikum Elektrotechniczne otrzymało imię Mieczysława Pożaryskiego. W 1961 r. w technikum został wprowadzony ciąg mechaniczny i zorganizowano pierwszą klasę o specjalności uzwajak-nawijak silników elektrycznych. Obecna nazwa czyli "Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Żychlinie" , obejmuje Technikum Elektrotechniczne, Liceum Zawodowe, Technikum Elektroniczne, Zasadniczą Szkołę Zawodową i obowiązuje od dnia 1 września 1973 r.

Od dnia 1 września 1973 r. "Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Żychlinie" , obejmował: Technikum Elektrotechniczne, Liceum Zawodowe, Technikum Elektroniczne, Zasadniczą Szkołę Zawodową. Obecna nazwa czyli Zespół Szkół w Żychlinie obowiązuje od 1 września 2002 roku i w jego skład wchodzą: II Liceum Ogólnokształcące, Technikum Elektroniczne, Liceum Profilowane, Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Od czerwca 2009 roku z okazji 60 – lecia powstania Szkoły, Szkołom wchodzącym w skład Zespołu Szkół nadano imię „Bohaterów Września 1939 roku”.                                                                                                              

Losowa galeria

X Jubileuszowa Ścieżka Edukacyjna Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej

Więcej…

Kontakt

Adres: ul. Narutowicza 88,

           99-320 Żychlin.

Telefon: (24) 285 10 60.

Faks: (24) 285 10 60.

E-mail: zszychlin@op.pl

 

            Mikołajki to czas obdarowywania się prezentami. Wykorzystaliśmy tą okazję by zainicjować projekt Dostroić emocje , w ramach którego będziemy odkrywali uczniowskie talenty i zainteresowania. Raz w miesiącu na szkolnej scenie pojawiać się będą nowe gwiazdy, by udowodnić ,że w szkole można się uczyć ale i dobrze bawić i poczuć się członkiem fajnej wspólnoty. Liczymy na to, że taka inicjatywa się spodoba i pojawią się nowe osoby, które zachwycą swoimi talentami czy samą odwagą pojawienia się na scenie.

                        Program dzisiejszego koncertu

1.Natalia Nowak i Daria Wiśniewska - piosenka z filmu Miasto44.

2.Dawid Olczak - Oczy zielone.

3.Małgorzata Cegielska, Patrycja Dziankowska, Milena Łacheta - Gwiazdka...

4.Dawid Olczak-Dołeczki

5.Natalia Nowak i Daria Wiśniewska- Zakryj

6. Małgorzata Cegielska, Patrycja Dziankowska, Milena Łacheta- Bliżej Ciebie

7.Mateusz Bajerski, Damian Berlikowski, Mateusz Derej-Kolęda

Piosenki przeplatane były nieznanymi wierszami Cz.Miłosza, W.Wirpszy i J.Bagierskiej oraz aforyzmami z filozofii chińskiej.

Koordynatorki projektu: Anna Siergiej, Małgorzata Urbańska, Jolanta Kucharska- Jurek

IMG 7365

IMG 7335

IMG 7337

IMG 7339

IMG 7342

IMG 7346

IMG 7349

IMG 7356

IMG 7360

 

 

 

Facebook


BIP wcm   erasmus   
thumb powered-by-joomla    progeCad   mysql    Powered By PHP 19 x 28mm 410 WEB