Początek szkolnictwa zawodowego w Żychlinie sięga 1945 roku, kiedy to 1 września b.r. powstaje "Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa", która realizowała trzy wydziały: mechaniczny, elektryczny dla młodzieży zatrudnionej w zakładach M-1 oraz wydział ogólny dla młodzieży zatrudnionej w rzemiośle prywatnym. 1 września 1947 roku, szkołę tę przejmuje ówczesne Ministerstwo Przemysłu i Handlu, nad którą opiekę miały sprawować zakłady M-1 w Żychlinie.
W związku z przejęciem szkoły otrzymuje ona nową nazwę "Szkoła Przemysłowa Fabryki Maszyn Elektrycznych w Żychlinie", do której uczęszczało 210 uczniów w ośmiu klasach o kierunku elektrycznym i mechanicznym. Pierwszych dwudziestu absolwentów ukończyło szkołę w czerwcu 1948 r. Szkoła została zatwierdzona jako szkoła typu licealnego i otrzymała nazwę "Liceum Przemysłu Elektrotechnicznego w Żychlinie". Dążyła ona do przygotowania odpowiedniej kadry techników konstruktorów maszyn elektrycznych, których brakowało w przemyśle elektrotechnicznym.
20 lutego 1949 r. szkoły podlegające Centralnemu Zarządowi Przemysłu Elektrotechnicznego przy M.P.C. zostają połączone ze względów adminisracyjno-pedagogicznych w jedną całość p.n. "Zespół Szkół". Warunki pracy, w tej szkole były bardzo ciężkie, gdyż szkoła nie posiadała jeszcze własnego budynku. Dopiero 22 grudnia 1949 r. otrzymuje wspaniały budynek szkolny, odpowiednio wyposażony i przygotowany do zajęć. Budynki pod warsztaty szkolne i sale gimnastyczną zostały oddane do użytku dopiero w lutym 1951 r. Pierwszy egzamin dojrzałości rozpoczął się 1 czerwca 1950 r. - dwudziestu uczniów otrzymało tytuł technika-elektryka.
Dziesiątego września 1956 r. szkolnictwo zawodowe zostaje przejęte przez Ministerstwo Oświaty. Ministerstwo Oświaty w dniu 20 sierpnia 1959 r. wydało rozporządzenie dotyczące nazwy szkoły. W myśl tego zarządzenia nasze szkoły otrzymały następujące nazwy: " Zasadnicza Szkoła Zawodowa" i "Technikum Elektrotechniczne". W dniu 8 czerwca Minister Oświaty wydał zarządzenie w sprawie nadania imienia ZSZ w Żychlinie. ZSZ w Żychlinie otrzymuje imię Ludwika Waryńskiego. Technikum Elektrotechniczne otrzymało imię Mieczysława Pożaryskiego. W 1961 r. w technikum został wprowadzony ciąg mechaniczny i zorganizowano pierwszą klasę o specjalności uzwajak-nawijak silników elektrycznych. Obecna nazwa czyli "Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Żychlinie" , obejmuje Technikum Elektrotechniczne, Liceum Zawodowe, Technikum Elektroniczne, Zasadniczą Szkołę Zawodową i obowiązuje od dnia 1 września 1973 r.
Od dnia 1 września 1973 r. "Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Żychlinie" , obejmował: Technikum Elektrotechniczne, Liceum Zawodowe, Technikum Elektroniczne, Zasadniczą Szkołę Zawodową. Obecna nazwa czyli Zespół Szkół w Żychlinie obowiązuje od 1 września 2002 roku i w jego skład wchodzą: II Liceum Ogólnokształcące, Technikum Elektroniczne, Liceum Profilowane, Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Od czerwca 2009 roku z okazji 60 – lecia powstania Szkoły, Szkołom wchodzącym w skład Zespołu Szkół nadano imię „Bohaterów Września 1939 roku”.
Adres: ul. Narutowicza 88,
99-320 Żychlin.
Telefon: (24) 285 10 60.
Faks: (24) 285 10 60.
E-mail: zszychlin@op.pl
Internautą może nazywać się już co drugi człowiek na Ziemi – to ponad 4 miliardy ludzi. Każdy z nich spędza w sieci około 2,5 godziny dziennie, jak pokazują najnowsze statystyki. Dzień Bezpiecznego Internetu jest więc aktualnie bardziej potrzebny niż kiedykolwiek wcześniej.
Choć domyślamy się, że dla większości naszych czytelników (przynajmniej te) podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu są znane, warto o nich przypominać i dzielić się nimi z tymi, którzy na temat nowych technologii wiedzą niewiele.
Gdy chodzi o bezpieczeństwo, najważniejszy jest prosty przekaz, dlatego też zebraliśmy najważniejsze wskazówki dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu, które są następujące:
„Wielu internautów ignoruje kwestię bezpieczeństwa swojej cyfrowej tożsamości, ponieważ nie zdają sobie sprawy z zagrożeń lub nie uważają siebie samych za interesujący dla cyberprzestępców cel ataku. W ten sposób przeprowadzenie ataku staje się niezwykle łatwe. Użytkownicy mogą jednak skutecznie chronić się przed atakami w sieci, cyberprześladowaniem i tym podobnymi zagrożeniami stosując się do kilku prostych wskazówek”
Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną Organizatorzy KALSK podjęli decyzję o zakończeniu sezonu 2019/2020. Drużyna naszej szkoły uplasowała się na III miejscu. W skład zespołu wchodzą: absolwentki ZS oraz uczennice ZS w Żychlinie i LO im. Gen. J. H. Dąbrowskiego w Kutnie. W sezonie 2019/2020 w drużynie występowały: Weronika Obrębska, Agata Zielińska, Aleksandra Kowalska, Marta Kiełbasa, Magda Józwik, Aneta Dobińska, Julia Białkowska, Gabriela Jaźwińska, Nina Jankowska, Marta Kudrycka, Elżbieta Dobińska. Zawodniczka naszego zespołu Weronika Obrębska uzyskała tytuł ,,Najlepszej rozgrywającej KALSK” . Gratulacje :)