Początek szkolnictwa zawodowego w Żychlinie sięga 1945 roku, kiedy to 1 września b.r. powstaje "Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa", która realizowała trzy wydziały: mechaniczny, elektryczny dla młodzieży zatrudnionej w zakładach M-1 oraz wydział ogólny dla młodzieży zatrudnionej w rzemiośle prywatnym. 1 września 1947 roku, szkołę tę przejmuje ówczesne Ministerstwo Przemysłu i Handlu, nad którą opiekę miały sprawować zakłady M-1 w Żychlinie.
W związku z przejęciem szkoły otrzymuje ona nową nazwę "Szkoła Przemysłowa Fabryki Maszyn Elektrycznych w Żychlinie", do której uczęszczało 210 uczniów w ośmiu klasach o kierunku elektrycznym i mechanicznym. Pierwszych dwudziestu absolwentów ukończyło szkołę w czerwcu 1948 r. Szkoła została zatwierdzona jako szkoła typu licealnego i otrzymała nazwę "Liceum Przemysłu Elektrotechnicznego w Żychlinie". Dążyła ona do przygotowania odpowiedniej kadry techników konstruktorów maszyn elektrycznych, których brakowało w przemyśle elektrotechnicznym.
20 lutego 1949 r. szkoły podlegające Centralnemu Zarządowi Przemysłu Elektrotechnicznego przy M.P.C. zostają połączone ze względów adminisracyjno-pedagogicznych w jedną całość p.n. "Zespół Szkół". Warunki pracy, w tej szkole były bardzo ciężkie, gdyż szkoła nie posiadała jeszcze własnego budynku. Dopiero 22 grudnia 1949 r. otrzymuje wspaniały budynek szkolny, odpowiednio wyposażony i przygotowany do zajęć. Budynki pod warsztaty szkolne i sale gimnastyczną zostały oddane do użytku dopiero w lutym 1951 r. Pierwszy egzamin dojrzałości rozpoczął się 1 czerwca 1950 r. - dwudziestu uczniów otrzymało tytuł technika-elektryka.
Dziesiątego września 1956 r. szkolnictwo zawodowe zostaje przejęte przez Ministerstwo Oświaty. Ministerstwo Oświaty w dniu 20 sierpnia 1959 r. wydało rozporządzenie dotyczące nazwy szkoły. W myśl tego zarządzenia nasze szkoły otrzymały następujące nazwy: " Zasadnicza Szkoła Zawodowa" i "Technikum Elektrotechniczne". W dniu 8 czerwca Minister Oświaty wydał zarządzenie w sprawie nadania imienia ZSZ w Żychlinie. ZSZ w Żychlinie otrzymuje imię Ludwika Waryńskiego. Technikum Elektrotechniczne otrzymało imię Mieczysława Pożaryskiego. W 1961 r. w technikum został wprowadzony ciąg mechaniczny i zorganizowano pierwszą klasę o specjalności uzwajak-nawijak silników elektrycznych. Obecna nazwa czyli "Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Żychlinie" , obejmuje Technikum Elektrotechniczne, Liceum Zawodowe, Technikum Elektroniczne, Zasadniczą Szkołę Zawodową i obowiązuje od dnia 1 września 1973 r.
Od dnia 1 września 1973 r. "Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Żychlinie" , obejmował: Technikum Elektrotechniczne, Liceum Zawodowe, Technikum Elektroniczne, Zasadniczą Szkołę Zawodową. Obecna nazwa czyli Zespół Szkół w Żychlinie obowiązuje od 1 września 2002 roku i w jego skład wchodzą: II Liceum Ogólnokształcące, Technikum Elektroniczne, Liceum Profilowane, Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Od czerwca 2009 roku z okazji 60 – lecia powstania Szkoły, Szkołom wchodzącym w skład Zespołu Szkół nadano imię „Bohaterów Września 1939 roku”.
Adres: ul. Narutowicza 88,
99-320 Żychlin.
Telefon: (24) 285 10 60.
Faks: (24) 285 10 60.
E-mail: zszychlin@op.pl
IX ZAWODY STRZELECKIE O PUCHAR BURMISTRZA GMINY ŻYCHLIN
W dniu 1 lutego 2020r. w Zespole Szkół w Żychlinie przy ul. Narutowicza 88 odbyły się IX Zawody Strzeleckie o Puchar Burmistrza Gminy Żychlin z okazji 157 rocznicy Powstania Styczniowego. Frekwencja okazała się rekordowa, w zawodach wzięło udział 91 zawodników w dwóch kategoriach wiekowych – młodzież szkolna oraz OPEN. Imprezę rozpoczął pokaz łucznictwa sportowego przygotowany przez p. Marka Drabika i jego grupę strzelecką. Następnie odbył się instruktaż z obsługi karabinka pneumatycznego i zasad BHP podczas strzelania, przeprowadzony przez prezesa Zarządu Powiatowego LOK w Kutnie pana Janusza Kaczmarka. Współprowadzącym strzelanie był również pan Antoni Dobosz. Puchary, medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Gminy w Żychlinie wręczył burmistrz pan Grzegorz Ambroziak. O stronę organizacyjno-kordynacyjną zadbał Zespół Szkół w Żychlinie. Karabinki, amunicję oraz prowadzenie strzelania zapewnił LOK w Kutnie, a pokazy łucznictwa Polski Klub Kawaleryjski. Rekreacyjne strzelania z pistoletu pneumatycznego poprowadzili panowie Piotr Krzemiński i Arkadiusz Iwaniak z 3 Regionalnej Bazy Logistycznej w Kutnie. Zawody przebiegły bezpiecznie w miłej atmosferze przy dźwiękach muzyki patriotycznej. Dziękujemy za udział w zawodach, zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy za rok na X, jubileuszowe zawody.
KLASYFIKACJA KOŃCOWA
Kategoria - OPEN indywidualnie
1. Mariusz Dominiak - Sympatycy SP w Gołębiewku Nowym
2. Maciej Zajączkowski
3. Arkadiusz Iwaniak -3 Regionalna Baza Logistyczna Kutno
Kategoria - OPEN drużynowo
I miejsce – Sympatycy SP w Gołębiewku Nowym
1. Arkadiusz Sarniak
2. Mariusz Dominiak
3. Grzegorz Kromkowski
II miejsce - 3 Regionalna Baza Logistyczna Kutno
1. Arkadiusz Iwaniak
2. Wojciech Wojtczak
3. Piotr Krzemiński
III miejsce – Grupa Operacyjna Bzura 39
1. Mariusz Puścian
2. Krzysztof Jędrzejak
3. Jacek Wasiak
Kategoria - MŁODZIEŻ SZKOLNA indywidualnie
1. Amelia Drabik – Polski Klub Kawaleryjski – Gmina Bedlno
2. Kacper Fuss – MDP Żychlin
3. Kacper Cieplak – Polski Klub Kawaleryjski – Gmina Bedlno
Kategoria - MŁODZIEŻ SZKOLNA drużynowo
I miejsce – MDP Żychlin
1. Jakub Pawlak
2. Kacper Fuss
3. Kacper Świecki
II miejsce – Polski Klub Kawaleryjski – Gmina Bedlno
1. Kacper Cieplak
2. Krzysztof Pietrasiak
3. Amelia Drabik
III miejsce – LO im. A. Mickiewicza w Żychlinie
1. Julia Nowicka
2. Klaudia Krysiak
3. Filip Walczak
Notatka: Cezary Kwiatkowski
Zdjęcia: Adam Staszewski, Cezary Kwiatkowski
9 stycznia w Zespole Szkół w Żychlinie odbył się etap podstawowy XXXV Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.
Celem olimpiady jest:
- kształtowanie świadomości ekologicznej oraz właściwych postaw młodzieży wobec środowiska przyrodniczego,
- budzenie i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych,
- wyzwalanie aktywności badawczej młodego pokolenia oraz inspiracja do podejmowania inicjatyw i praktycznych działań na rzecz ochrony i poprawy stanu środowiska, krajobrazu oraz warunków życia ludzi,
- popularyzacja problematyki ekologii w aspekcie skutecznego przeciwdziałania zanieczyszczeniu i degradacji środowiska,
- zapoznanie młodzieży z aktualną literaturą i przepisami obowiązującego prawa w dziedzinie ochrony środowiska.